اس ام سی

  • تاریخ : ۲۲ام دی ۱۳۹۷

مجمع عمومی سالیانه فدراسیون ورزش دانش‌آموزی

تهران (اس ام سی) – وزیر آموزش و پرورش در برنامه نگاه یک گفت: دولت پذیرفته است نظام رتبه بندی را با یک ردیف مستقلی در بودجه ۹۸ بگنجاند. لایحه این نظام در کمیسیون های دولت به تصویب رسیده و در صحن قابل بررسی است تا در مجلس به تصویب برسد.

سیدمحمد بطحایی در برنامه نگاه یک درباره بودجه سال ۹۸ آموزش و پرورش گفت: همه در جریان شرایط اقتصادی کشور هستند، با توجه به فشارهای دشمنان، بحث های مفصلی صورت گرفته تا بودجه را در آموزش و پرورش انقباضی پیش بینی کنیم.

او از دولت و نمایندگان مجلس تشکر کرد و ادامه داد: برای سال ۹۷ آنچه برای آموزش و پرورش درنظر گرفته شد بودجه ۴۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد بود که این بودجه برای سال ۹۸، ۵۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار شد.

بطحایی افزود: در سال ۹۷ حدود ۱۱.۳ درصد اعتبارات دولت به آموزش و پرورش اختصاص پیدا کرد که در سال ۹۸ با ۲ درصد به ۱۳.۴ درصد افزایش پیدا کرده و سهم آموزش و پرورش از کل بودجه دولت ۲ درصد افزایش داشته و باعث شده کسری بودجه اندکی کاهش پیدا کند.

او ادامه داد: شرایط کارمندان دولت شرایط نسبتا سختی است که برای معلمان هم وجود دارد اما رضایت شغلی معلم و ذهن آماده او بسیار مهم است تا در آینده کشور تاثیرگذار باشد. این هدف همه است تا معلمان که گرانبهاترین امانت را دراختیار دارند شایسته و توانمند باشند و در کار خود انگیزه داشته باشند.

بطحایی گفت: بر همه ما واجب است تا هرآنچه بر مقدورات است را برای آموزش و پرورش انجام دهیم. دولت در بودجه سال ۹۸ تلاش می کند که رضایت شغلی معلم زحمتکش و خدوم تقویت شود این واجب در حد مقدورات دولت دنبال می شود.

وزیر آموزش و پرورش افزود: دولت پذیرفته نظام رتبه بندی را با یک ردیف مستقلی در بودجه ۹۸ بگنجاند. لایحه این نظام در کمیسیون های دولت به تصویب رسیده و در صحن دولت در حال بررسی است تا سپس با عنایت نمایندگان در مجلس به تصویب برسد.

او افزود: رتبه بندی معلمان نباید صرفا تلقی به نظام پرداخت ها باشد بلکه تنها یکی از آثار آن بهبود نظام پرداخت هاست و با اجرای این طرح از سال آینده توانمندی و شایستگی نیروی انسانی ارتقا می یابد و به تبع آن نظام پرداخت ها برای نیروی انسانی نیز بهبود می یابد.

بطحایی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: این موضوع متناسب با اعتبارات دولت به جلو می رود که برای سال آینده اعتبارات آن افزایش یافته است و اگر درامدهای دولت و خزانه محقق شود شرایط همسان سازی حقوق این افراد به مراتب بهتر خواهد بود.

او افزود: در جلسه ای از دولت نیست که از سوی مقامات دولت این موضوع بحث نشود. پاداش پایان خدمت سال ۹۶ پرداخت شده و بخشی از معوقات و مرخصی های ذخیره نیز پرداخت شده است.

او گفت: در سال ۹۷ علی رغم آنکه درآمدهای دولت در تهدید بود بخش زیادی از معوقات بازنشستگان پرداخت شد و مقدار اندکی از آن نیز در سال جاری پرداخت می شود.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه این برنامه زنده درباره آخرین وضعیت سند تحول بنیادین نیز گفت: زیرنظام های سند تحول آماده است آن روزی پایان اجرای سند تحول است که فضای شاد در مدارس دیده شود. یادگیری باید منتج به رضایت افراد شود و موجب زدگی و کسالت نباشد.

بطحایی گفت: در ۶ زیر نظام های سند تحول برنامه های مختلفی دیده شده است که اگر اجرا شود سند اجرا می شود. برای سال ۹۸، ۷۲ برنامه اولویت دار را انتخاب کردیم که برای اجرای آنان به اعتبارات جدیدی نیاز داریم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: حدود ۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان حداقل اعتبار برای اجرای این ۷۲ برنامه است، آن بخشی از سند که از اعتبارات جاری قابل اجراست آغاز شده، اما بخشی که به اعتبارات خاص نیاز دارد، مانده است.

او افزود: سند تحول به تنهایی از سوی آموزش و پرورش قابل اجرا نیست و کمک تمام دستگاه ها را می طلبد. شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام آمادگی کرده تا دستگاه های مختلف که مسئولیت دارند را جمع آوری کند.

بطحایی گفت: تا قبل از پایان سال جاری از دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی خواهش می کنیم که دستگاه ها را هماهنگ کرده و بخش هایی از سند را به صورت اشتراکاً به اجرا دربیاورد.

او درباره غیراستاندارد بودن مدارس، ضمن عرض تسلیت به خانواده های کودکان فوت شده در حادثه آتش سوزی مدرسه ای در زاهدان گفت: این مدرسه در منطقه بدون گاز قرار داشت و امکان استفاده از سیستم های گرمایشی گازی وجود نداشت لذا چاره ای جز استفاده از بخاری نفتی نبوده است.

او ادامه داد: بعد از این اتفاق یک پویشی را شروع کردیم. اکنون ۱۴۰ هزار کلاس ما در کشور از وسایل گرمایشی غیرایمن استفاده می کنند که امیدواریم به کمک این پویش و مشارکت تعدای از افراد سرشناس و مدیران کشور با همت عالی، در مدت کوتاه برای همیشه از این اتفاقات جلوگیری کنیم.

او گفت: در پویش “همه برپا ” افراد با هر بضاعت برای جمع اوری وسایل گرمایشی غیرایمن مشارکت می کنند؛ متولی این کار سازمان نوسازی کشور است که آخرین گزارش ها نشان می دهد این پویش مورد استقبال قرار گرفته تا در عرض یکی دو سال این اتفاقات جمع شود.

ادامه دارد…