اس ام سی

  • تاریخ : ۲۸ام مهر ۱۳۹۷

سعید الهویی مربی تیم فوتبال سپاهان “ورزش سه” در خصوص کسب پیروزی ارزشمند برابر نساجی مازندران در دقایق انتهایی بازی گفت: انتظار چنین مسابقه ای را داشتیم. نساجی صاحب ساختار تدافعی منظم و چند لایه ای است و مقابله با این سبک بازی دشوار است و نیاز به تمرکز بالا دارد . متاسفانه در دقایقی از دیدار تمرکز تیمی را از دست دادیم و سه مرتبه در ضد حملات غافلگیر شدیم.  خوردن دو گل تنها متوجه دروازه بان و خط دفاع نیست بلکه همه تیم مقصر هستند که ساختار تدافعی تیم تعادل خود را از دست می دهد ولی مطمئنا این اشکال را برطرف خواهیم کرد.

دستیار امیرقلعه نویی در مورد پنالتی دقیقه نود گرفته شده برای تیم می گوید: برای روشن شدن صحنه باید دو موضوع رو توضیح دهیم؛ اول اینکه دوربین تلویزیونی متاسفانه صحنه مرتکب خطا شدن ولسیانی رو از دست داده است، یعنی صحنه ای که ولسیانی کاملا پیراهن شهباز زاده را می کشد و بعد رها می کند. از روی نیمکت کاملا کشیده شدن پیراهن مشخص بود. اگر به عکس العمل داور بازی هم دقت کنید بعد از نشان دادن کارت به بازیکن نساجی ، با دست نشان میدهد که پیراهن را کشیده است. ولسیانی یکی از بهترین بازیکنان خارجی است که در این چند سال به فوتبال ایران آمده است ولی این صحنه فصل قبل هم برای او اتفاق افتاد و اتفاقا کشیدن پیراهن و خطای پنالتی روی مهدی نظری مهاجم کنونی نساجی در دیدار جام حذفی بود. طبیعتا کشیدن پیراهن که توسط بازیکن اتفاق افتاده است، پنالتی است و باد و طوفان در آن دخالتی ندارند .

الهویی افزود: دوم اینکه تیم سپاهان تا به اینجای کار از اشتباهات داوری ضربات زیادی خورده است؛ بطور نمونه دیدار هفته گذشته برابر تیم نساجی در جام حذفی که داور به گواه کارشناسان دو اشتباه بزرگ و تاثیر گذار به ضرر سپاهان داشت؛ صحنه پنالتی روی سعید آقایی و خطای روی کیانی که منجر به تک گل نساجی شد. از این اشتباهات یک هفته گذشته نه هفت سال؛ و یا در دیدار روز گذشته خطا روی خالد شفیعی گرفته نشد و تبدیل به گل اول نساجی شد و یا خطای هند حامد شیری در نیمه دوم که پنالتی گرفته نشد. حالا روی صحنه ای که داور به درستی خطای بازیکن حریف را گرفته است چنین جو مسموم رسانه ای ایجاد می شود. با وجود اینکه به گواه کارشناسان داوری، باشگاه سپاهان بیشترین لطمه را از اشتباهات داوری خورده و  هیچ گاه  سعی نکرده از دست دادن امتیاز و کسب تساوی برای حریفان را لوث کند. ما به دنبال اشکالات در خودمان می گردیم برای اینکه قدم به قدم به اهداف خود نزدیک شویم نه اینکه کل فصل را درگیر بهانه های اینچنینی باشیم .

مربی سپاهان در ادامه در پاسخ به این سوال که باز هم شما مقابل یک تیم تدافعی قرار گرفتید، اینگونه حرف هایش را ادامه داد: هیچوقت  انتقادی به سبک بازی نساجی و یا تیم های دیگر در برابر خودمان نداریم. مربی هر تیمی براساس شرایط تیم خود و حریف ، سبک بازی و تاکتیک های فنی اش را انتخاب می کند ولی به خودمان اجازه می دهیم در مورد تاکتیک غیر فنی که در برابر ما استفاده می شود انتقاد کنیم . سال گذشته مقاله ای به لاتین نوشته بودم در مورد تایم مفید بازی در هشت لیگ اول آسیا و اینکه لیگ ایران در رتبه آخر این جدول هشت تیمه قرار دارد و تحلیل کرده بودم که این ضعف لیگ ایران موجب کاهش جذابیت لیگ ، عدم رضایت بینندگان و مهم تر از همه ایجاد محدودیت در توسعه شاخصه های آمادگی جسمانی برای بازیکنان می شود و نتیجه اش در سطح بین المللی (باشگاهی و ملی ) منفی خواهد بود. یکی از عوامل تاثیر گذار در کاهش تایم مفید بازی، تاکتیک غیر فنی تلف کردن زمان  بصورت ناجوانمردانه است که علاوه بر زیر سوال بردن فیرپلی ، موجب برهم خوردن ریتم بازی هم می شود. ما با این تاکتیک غیر فنی مشکل داریم و همیشه از کادر داوری تقاضا میکنیم که با تلف کردن وقت مقابله کند چون به نفع فوتبال ایران است . اینکه بعد از چند حمله حریف و به محض فشار ، بازیکن روی زمین بیفتد و بعد از یک دقیقه تلف کردن وقت حتی به کادر پزشکی هم اجازه ورود ندهد که مبادا تیم دقیقه ای ده نفره شود ، صحنه فیرپلی و مثبتی برای فوتبال ایران نیست .

سعید الهویی سپس به انتقادی پاسخ داد که معمولا حریفان سپاهان از آن یاد می کنند؛ اینکه چرا سپاهان در حمله به توپ های هوایی و پرتاب های بلند روی می آورد. او در پاسخ به این سوال گفت: دوستان در کنفرانس مطبوعاتی قبل و بعد از بازی از پاس بلند و اوت دستی به عنوان تنها تاکتیک تیم سپاهان نام می برند. علاقه ای به جواب به این دوستان نداریم ولی لازم است که سری به اطلاعات فنی لیگ برتر در فصل جاری در سایت های آماری بزنند تا ببینند جایگاه تیم سپاهان در ایجاد موقعیت، درصد مالکیت توپ و تعداد پاس کجاست . اگر دوستان در خلوت خودشان هم چنین نگاه اشتباهی  نسبت به تیم سپاهان دارند، جای خوشحالی ما است زیرا متوجه می شویم که رقیبان ما نمی توانند تحلیل و نگرش صحیحی از تیم ما داشته باشند. ما به راه خودمان ادامه می دهیم بدون اینکه اسیر این بحث های حاشیه ای و البته تنگ نظری شویم .