اس ام سی

  • تاریخ : ۲۱ام شهریور ۱۳۹۷

ه گزارش سایت اس ام سی به نقل از روابط عمومی دفتر فیاپ در ایران، در جشنواره عکس چاپی آراد رومانی عکس های  «دختری بنفش» از سیاوش اجلالی و «میدان آزادی» از سید محمد جواد صدری مدال طلا FCPA، عکس های «میدان جنگ» از سید علی میرعمادی و «هیچکاک» از سید علیرضا رجایی شوشتری تقدیر فیاپ، عکس «کمل ناز» از اصغر بشارتی تقدیر SRAF، عکس «زن قشم» از وی تقدیر FCPA و عکس «بهشت ژاپنی» از سید علی میرعمادی تقدیر AAFR را برنده شدند.

در جشنواره عکس چاپی آراد رومانی که در ۲ بخش زیر نظر فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) و انجمن عکاسی آمریکا (PSA) برگزار شد، آثاری از عکاسان عضو کلوپ فوکوس (نمایندگی فیاپ در ایران) در بخش های مختلف شامل سیدعلی میرعمادی، امین زمزم، سیاوش اجلالی، سیدعلیرضا رجایی شوشتری، اصغر بشارتی، امین دهقان، سیدمحمد جواد صدری، شهریار دبیری، لقمان (میکائیل) بایزیدی، هومن حیدری خیاط، سیدرضا جوادی، احسان جزینی، هوتن باباپور، السید پویا، امیرحسین گروسیان، امیرحسین هنرور، سعید عبدالهی، محمود کاملی و یعقوب بایرامی فرجود پذیرفته شدند.

فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) به عنوان عضو اجرایی با موسسات ملی عکاسی در سراسر جهان همکاری نزدیک دارد که تعداد آنها به بیش از ۹۰ موسسه ملی در ۵ قاره می رسد. فیاپ در هر کشور تنها یک دفتر دارد که در حال حاضر نماینده رسمی فیاپ در ایران «کلوپ عکس فوکوس» است.

FIAP ، فدراسیون بین المللی هنر عکاسی، توسط دکتر Van de Wijer بلژیکی در سال ۱۹۴۶ پایه گذاری شد و از آن سال تا کنون واسطه ای بوده است برای برقراری ارتباط بین موسسات ملی عکاسی در کشورهای مختلف جهان. اولین کنگره ی این فدراسیون که جلسه ی رسمی تشکیل ان نیز بود در سال ۱۹۵۰ در شهر برن سوئیس با شرکت ۱۰ نماینده از کشورهای مختلف تشکیل شد.

FIAP به عنوان عضو اجرایی با موسسات ملی عکاسی در سراسر جهان همکاری نزدیک دارد که تعداد انها به بیش از ۸۵ موسسه در ۵ قاره می رسد؛ فیاپ همچنین نماینده ی نزدیک به یک میلیون عکاس است.

هر ساله بیش از ۱۰۰ نمایشگاه و مسابقه بین المللی با پشتیبانی فیاپ برپا می شود. این نمایشگاهها از اهمیت خاصی برخوردارند و طبق قوانین فیاپ فقط در صورتی می توانند تحت حمایت این فدراسیون باقی بمانند که “بیشتر کشورهای جهان” دعوت داشته باشند. مواردی چون تاریخ و مدت نمایشگاه، کیفیت اثار، ورودیه، کاتالوگ و …. از طرف فیاپ تعیین می شود. این فدراسیون نمایشگاههایی که فقط مقاصد تجاری دارند یا زمینه ی فعالیتشان محدود است را تحت حمایت قرار نمی دهد.

فیاپ تنها موسسه ی بین المللی در زمینه ی عکاسی است که از طرف یونسکو UNESCO به رسمیت شناخته شده است و پروژه هایی نیز بنا به درخواست این سازمان انجام داده است.

از دیگر دستاوردهای فیاپ حضور در نمایشگاه بزرگ فتوکینا است که نقش موثری در ایجاد ارتباط با دنیای عکاسی و همچنین ارتقا وجهه ی جهانی فیاپ داشته است.