اس ام سی

  • تاریخ : ۱۷ام شهریور ۱۳۹۷

ایران ورزشی: برزیل عصر جدید تیمی لبریز از ستاره است اما به رغم حضور ستاره های ریز ودرشت، باز هم تمامی چشم ها درا ین تیم به یک ستاره خیره شده؛ نیمار. این شاید یک رسم قدیمی در سلسائو باشد که بک ابرستاره بدل به مرد اول تیم شود. در حالیکه در فوتبال عصر جدید و انگاره های مدرن و پیچیده تاکتیکی، نقش تیم ورک و تاکتیک از ستاره ها فراتر رفته اما سنت در برزیل هنوز حفظ شده و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.
بعد از نسل بیگ R و ستاره هایی چون رونالدو، ریوالدو و رونالدینیو، حالا نوبت به نیمار رسیده تا طلایه دار این سنت باشد. ابرستاره ای که برزیل پرستاره متکی به اوست و همین اتکا به اعتقاد منتقدین از دلایل اصلی ناکامی برزیل در دو جام جهانی اخیر است.

وقتی ستاره در انحصار تاکتیک های بسته تدافعی به زنجیر کشیده می شود و برزیل پرستاره با همه ستاره هایش ناکام می مانند. اتفاقی که در جام جهانی روسیه به عینه دیدیم و نیمار هدف غایی تمامی رقبای برزیل بود که با مهار او سلسائو را از کار می انداختند.
حالا و بعد از یک جام جهانی تلخ و حذف در یک چهارم برابر بلژیک، سلسائو با تیته کماکان بر همان محوریت ادامه می دهد. سرمربی برزیل به رغم آن تجربه تلخ کماکان به محوریت نیمار اعتقاد دارد و حالا بازوبند کاپیتانی تیم را نیز به او اهدا کرده و نیمار جونیور از این به بعد بازوبند کاپیتانی تیم ملی برزیل را بر بازو خواهد بست. نیمار کاپیتان برزیل در المپیک ۲۰۱۶ بود و توانست قهرمانی را با این تیم تجربه کند و حالا این بازوبند را در تیم بزرگسالان دوباره تجربه می کند.
سرمربی تیم ملی برزیل شخصا او را به عنوان کاپیتان انتخاب کرده است. این گزینش در حالی انجام گرفت که تاکنون تیته در هر بازی بازوبند کاپیتانی را به صورت چرخشی در اختیار یکی از نفرات تیمش قرار می داد. به همین خاطر در دوران حضور این مربی ۱۶ بازیکن در مسابقات به عنوان کاپیتان، سلسائو را فرماندهی کردند.
سرمربی سلسائو در این باره گفت: گذشته ها گذشته است و انسان ها رشد می کنند و بالغ می شوند. از زمانی که کار خود را در کنار نیمار شروع کردم لحظات مهمی را با هم گذراندیم و او نشان داد می تواند تیم را رهبری کند. مطمئن هستم اکنون نیمار آماده است تا این گام رو به جلو را بردارد.

نیمار، خورشیدِ کهکشان زرد