اس ام سی

  • تاریخ : ۱۷ام آبان ۱۳۹۷

پنج‌شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ – ۱۶:۱۵

ایران و قطر

تهران (اس ام سی) – قطر پیشنهادی برای تشکیل ائتلافی پنج‌جانبه با حضور کشورهای جمهوری اسلامی ایران، عراق و ترکیه ارائه داده است.

به گزارش ایرنا، برخی منابع رسانه‌ای در عراق از پیشنهاد قطر به مقامات عراقی برای تشکیل یک ائتلاف پنج جانبه با حضور این دو کشور و جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و سوریه خبر می‌دهند.

این خبر درحالی منتشر شده است که یک هیات قطری به ریاست محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر در دو روز گذشته در بغداد با مقامات مختلف این کشور دیدار و گفت‌وگو کردند.

این منابع می‌گویند: «وزیر امور خارجه قطر در این سفر به مقامات عراقی پیشنهاد کرده است که ائتلافی پنج جانبه تشکیل شود تا این کشورها بتوانند منافع مشترک سیاسی و اقتصادی خود را بهتر پیگیری کنند.»

منابع رسمی دو کشور هنوز در این خصوص اظهارنظر نکرده‌اند.

گزارش حاکی است: «محمد بن عبدالرحمن همچنین بر ادامه حمایت از عراق در دوره بازسازی و تامین مالی طرح‌های متوقف شده این کشور تاکید کرده است.»

محمد بن عبدالرحمن در جریان سفر به عراق با رییس‌جمهوری، رییس مجلس، نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور دیدار و در مورد روابط دوجانبه و راه‌های توسعه آن بحث و تبادل نظر کرده است.

وزیر امور خارجه قطر بعد از پایان دیدار از عراق و در نشست خبری با محمد علی حکیم، همتای عراقی خود، اظهار کرد: «امیدوار به توسعه روابط خود با عراق هستیم. دستاوردهای دولت عراق در پیروزی علیه تروریست‌ها کامل نخواهد شد مگر با ایجاد امنیت و ثبات منطقه‌ای که مورد حمایت دولت قطر هم هست.

وزیر امور خارجه قطر در سفر به عراق همچنین با نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون، هادی العامری، رئیس ائتلاف انتخاباتی فتح، سیدعمار حکیم، رییس جریان حکمت ملی، ایاد علاوی، رئیس ائتلاف الوطنیه و خمیس خنجر، رئیس ائتلاف المحور الوطنی دیدار کرد و در گفت‌وگو با آنان بر تعهد دولت قطر به حمایت از ثبات عراق تاکید کرد.

روابط عراق و قطر در یک سال پایانی دولت حیدر العبادی، نخست وزیر سابق عراق، توسعه نسبی داشت.