اس ام سی

  • تاریخ : ۹ام تیر ۱۳۹۷

«حال فوتبال ایران خوب است»؛ این جمله ای است که رئیس فدراسیون فوتبال از مدت ها پیش از جام جهانی ۲۰۱۸ آن را به کار می برد و البته بعد از جام جهانی نیز این جمله را گفت زمانی که درگیری های لفظی بین کارلوس کیروش و برانکو ایوانکوویچ به اوج خود رسید.

رییس فدراسیون فوتبال ابتدا در پیامی که در سایت فدراسیون فوتبال منتشر شد اعلام کرد که «اهالی فوتبال اجازه فضاسازی علیه تیم ملی را به هیچ جریان و گروهی ندهند»(لینک مطلب)  و سپس در مصاحبه زنده تلویزیونی گفت که «حال فوتبال ما خوب است و اجازه نمی دهیم کسی آن را خراب کند.»  (لینک مطلب)

کیروش؛ آماده برای دعوا با یقه باز

کمتر از ۲۴ ساعت پس از آخرین بازی تیم ملی برابر پرتغال در جام جهانی و در حالی که در این روزهای سخت، فوتبال کام مردم را شیرین کرده بود، کیروش، برانکو را هدف قرار داد و به او حمله کرد. فردای همان روز سرمربی پرسپولیس جواب کیروش را داد و بلافاصله سرمربی پرتغالی تیم ملی در مقام پاسخگویی برآمد. پس از این اتفاقات بود که تاج اعلام کرد که «به کسی اجازه نمی دهد حال فوتبال ایران را خراب کند.»

تاج اما نه در پیامش و نه در گفت وگوی زنده اش با تلویزیون نگفت که چه کسی یا کسانی حال فوتبال ایران را خراب می کنند. رئیس فدراسیون فوتبال در بخشی از پیامش اینگونه گفته بود: «سرمربی محترم باشگاه… دیدی در میدان روسیه، دلیران ایران زمین چه کارستانی را رقم زدند؟» خطاب او در این پیام و البته گفت وگویش مربیان باشگاه ها بوده (اگر نخواهیم بگوییم که منظورش تنها برانکو بوده است) اما در هیچ جای صحبت ها و پیام رییس فدراسیون فوتبال اثری از اینکه وی از سرمربی تیم ملی درخواست آرامش کرده باشد، دیده نمی شود.

سوالی که انتظار می رود رئیس فدراسیون فوتبال به آن پاسخ دهد این است که چه کسی یا کسانی درصدد به هم زدن آرامش تیم ملی هستند؟ چرا در پیام و صحبت زنده تاج هیچ اشاره ای به موضع گیری های کیروش نشده و چرا رئیس فدراسیون فوتبال از کیروش و عوامل تیم ملی نخواسته که آنها هم با آرامش و در فضایی بدون تنش کار را پیش ببرند؟ آیا واقعا فدراسیون فوتبال از کیروش حساب می برد و نمی تواند به او بگوید چه کاری انجام بدهد یا چه حرفی را نزند؟

تجربه گذشته نشان می دهد که فدراسیون فوتبال قدرت ایستادن مقابل کیروش را ندارد. بار دیگر توجه شما را به بندی که در قرارداد کیروش وجود دارد جلب می کنیم: «سرمربی همچنین می پذیرد که در هیچ مصاحبه یا کنفرانس خبری درباره مسائل فدراسیون فوتبال بدون موافقت کتبی و هماهنگی با روابط عمومی صحبت نکند به استثنای پرسش و پاسخ های مربوط به وضعیت تیم ملی در زمین فوتبال». تجربه نشان داده فدراسیون فوتبال نمی تواند مقابل سرمربی پرتغالی تیم ملی بایستد و به او بگوید که آرامشش را حفظ کند. بیانیه و صحبت های اخیر رئیس فدراسیون فوتبال تایید کننده این موضوع است. شاید بهترین راه برای رفع ابهام این باشد که رئیس فدراسیون فوتبال بگوید «چه کسی یا کسانی حال فوتبال ایران را خراب می کنند؟»